Všechny výše uvedené skandály jsou pouze následkem jednání spolku jménem Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Na to, kolik problémů už svým rozhodováním způsobili, unikají odpovědnosti jako zázrakem. Za klid k práci vděčí poslancům, kteří je mají kontrolovat. Není divu, že tato přátelská symbióza vzbuzuje obavy z politické korupce.

Na pomoc zločinu

Státní účast na Železného krádeži TV Nova bývalým společníkům posuzovala ještě před Stockholmem arbitráž v Londýně. Její soudci tehdy ještě dospěli k závěru, že stát za americké ztráty nemůže, nicméně jejich zpráva je ostře kritická vůči Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Především pro její postup v roce 1993. Tehdy totiž radní dali televizní licenci Železného soukromé společnosti CET 21 s vědomím, že společníkem chudých československých intelektuálů se stane zahraniční investor z USA. Dnes je tato společnost známá jako CME. Když pak ale politici zmáčkli radu pod krkem, od souhlasu ustoupila a investor se mohl ke svému majetku připoutat jen oklikou - pomocí různých smluv o spolupráci. „Toto diskriminační opatření rady poskytlo zahraniční investici méně příznivý režim než investici domácí,“ napsali londýnští arbitři. "Opatření bylo svévolné, protože se neopíralo o rozum či skutečnost ani o právo, nýbrž o pouhou obavu odrážející národní preferenci. "Tyto tóny zaznívají ještě mnohem silněji ze zprávy arbitrů stockholmských. "Mediální rada v roce 1999 aktivně podporovala zničení investic…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte