Píše se srpen 1999. Obyvatelé Východního Timoru po téměř čtvrtstoletí indonéské okupace volí v referendu mezi širokou autonomií a úplnou nezávislostí. Drtivou většinou hlasů vybírají druhou variantu. Následuje odchod indonéských jednotek a příchod mezinárodních sil, v mezidobí zahajují příslušníci proindonéských milicí krvavé řádění. Zvrátit vývoj nezadržitelně směřující k osamostatnění východní části Timoru se jim ale nedaří. Nyní se píše srpen 2001, konkrétně jeho předposlední den, a obyvatelé někdejší portugalské kolonie jdou k volebním urnám znovu. Tentokrát rozhodují o složení svého prvního parlamentu. Hlad po možnosti svobodné volby je stejný jako před dvěma lety: svůj hlas odevzdalo přes 91 % z necelého půlmilionu východotimorských voličů. Neodradilo je ani to, že museli leckdy urazit kilometry pěšky a poté stát dlouhou dobu podél prašných cest pod žhnoucím sluncem. Ve frontách se tlačili i invalidé s berlemi či na vozíku.

Očekávaný úspěch

Vítěz voleb byl prakticky jasný už předem - většinu křesel v 88členném zákonodárném sboru obsadí veteráni boje proti indonéské okupaci z Revoluční fronty pro nezávislý Východní Timor, známé spíše pod zkratkou Fretilin. Podle předběžných údajů získali 55 mandátů (oficiální výsledky by měly být známy dnes - 10. září). To sice Fretilinu dává v parlamentu pohodlnou většinu, ne ale dostatečnou ke změně ústavy, což má být prvním velkým krokem nového zákonodárného sboru. Na rozdíl od referenda z roku 1999…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte