Letošní přijímací zkoušky na vysoké školy opět znamenaly zklamání pro více než 50 tisíc lidí. Platí to i přesto, že školy v říjnu uvítají 48 tisíc úspěšných uchazečů o studium v prvním ročníku, o tři tisíce víc než loni. Těm neúspěšným zbývá hledat práci nebo přemýšlet o jiných cestách, jak se dostat ke vzdělání.K dispozici mají tři možnosti. Ukazují nejen snahu některých škol vyjít vstříc všeobecnému zájmu studovat. Odhalují i to, že stále odkládaná reforma vysokých škol, která by uspokojila poptávku po vzdělání, je nejen možná, ale může se s nepříliš velkými náklady provést třeba ihned.

Zadarmo, ale bez titulu

V České republice existuje 165 vyšších odborných škol (VOŠ), které každým rokem zpravidla přijímají 15 000 maturantů. Mají jen nevýhodu, že po tříletém studiu dostanou absolventi nicneříkající titul „specialista“, na trhu práce prakticky bezcenný.Umožnit vyšším školám udělovat titul bakalář by podle Michala Karpíška ze Sdružení škol vyšších studií nebylo nic neobvyklého: „Je pravda, že terciální vzdělávání u nás probíhá většinou na klasických univerzitách. Jinde v Evropě ale velká část studentů chodí na méně akademické, víc profesně zaměřené školy.“ Převést odborné školy do vysokoškolského režimu se v sedmdesátých letech s úspěchem pokusili v Anglii, Německu či Holandsku a Michal Karpíšek tvrdí, že u nás by to také šlo. "Ne všichni studenti přece mají ambice nebo schopnosti jít na klasickou vysokou školu, zároveň jim ale nestačí škola…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte