Od podzimu u nás začne platit jeden z nejhorších volebních zákonů v Evropě. Závora pro vstup do zastupitelských orgánů jde nahoru na deset procent, nové strany jsou předem ze hry. Volby budou jasné dopředu: ať dopadnou jakkoli, o všem bude i nadále rozhodovat špička stávající mocenské elity. Tohle nás čeká, pokud se zákonodárci na příští schůzi sněmovny či později v Senátu nevzbouří proti návrhům partajního tandemu ODS-ČSSD. A je věru slabou útěchou, že tentokrát se válčí „jen“ o samosprávu měst a obcí.

Kdesi na Lužnici

Zatímco nový zákon o volbách do sněmovny je po vetu ústavních soudců předmětem detailní politické debaty, v případě zákona o obecních volbách se zatím žádný kompromis nehledá. A přitom v něm strany opoziční smlouvy prosazují stejné nepravosti, jaké předtím u celostátních voleb označil soud za pokus omezit demokracii.Že se útok ODS a ČSSD na obecní volby neděje v zájmu veřejnosti, je rozpoznatelné na první pohled. Pro vstup do zastupitelstva chce návrh pětiprocentní kvorum, které mohou strany pomocí úprav hranic volebních obvodů fakticky zvýšit až na deset procent. Hlasy se budou přepočítávat upravenou d'Hondtovou metodou. Tedy přesně ta smrtelná kombinace, kterou letos na jaře zamítl Ústavní soud v případě zákona o volbách do sněmovny.Na obecní rovině je přitom snaha zúžit politickou konkurenci už zcela nepochopitelná. Zatímco u sněmovny může být omezení počtu stran k dobru věci (velká roztříštěnost nese riziko nefunkčních vlád),…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte