Alena Vitásková (45), která od předminulého týdne stojí v čele akciové společnosti Transgas, je evidována jako spolupracovnice Státní bzepečnosti. Podle archivů ministerstva vnitra měla krycí jméno Eva a tzv. vázací akt podepsala 6. července 1984.Tuzemský monopolní dovozce plynu byl přitom donedávna státním podnikem a čisté lustrační osvědčení tu musela mít i sekretářka generálního ředitele. V půlce června se Transgas změnil na akciovou společnost. To byl nutný krok k tomu, aby se dal podnik zprivatizovat - zároveň se však na něj přestal vztahovat lustrační zákon. Alena Vitásková minulý čtvrtek na otázku Respektu, zda se může prokázat negativním osvědčením, odmítla odpovědět.

Na koberečku u Vlasákové

Transgas dováží „strategickou surovinu“ z Ruska a z Norska a jeho šéfové se seznamují s utajovanými skutečnostmi. Pro pět funkcí v podniku (včetně generálního ředitele) je předepsána prověrka od Národního bezpečnostního úřadu na stupeň „důvěrné“. Dosavadní manažeři požádali o prověrku už před rokem a půl, žádný ji však dosud nedostal (všichni proto mají výjimku). Při této rychlosti bude Vitásková řídit Transgas až do privatizace. Vláda za prodej očekává kolem 100 miliard korun a o tyto peníze se nyní hraje.O výměně v čele klíčového podniku se začalo mluvit před měsícem. Dne 12. června večer se tehdejší šéf Transgasu Tomáš Tichý (ve funkci od ledna 1999) chystal na mezinárodní plynárenskou konferenci do Varšavy - měl zde mít hlavní projev. Na letišti…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte