Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

A mám to zadarmo

Teprve soustředěný nátlak z nejvyšších stranických míst a pohrůžka, že by se jeho poslanecká kariéra mohla chýlit ke konci, přiměly v sobotu místopředsedu sněmovny Františka Brožíka (ČSSD) ke slibu, že do měsíce opustí luktarivní místo v dozorčí radě ČEZ. Proč to ale Brožíkovi trvalo tak dlouho? Byl důvodem jeho nechuti splnit stranický příkaz nový motivační program pro vedení ČEZ, vysoké částky placené na životní pojištění, anebo prostě touha být co nejblíž chystané privatizaci desetiletí?

Odborníci ze Sněmovní

Když Miloš Zeman ještě býval opozičním politikem, často zdůrazňoval své zhnusení nad členy správních a dozorčích rad polostátních podniků, jejichž jedinou kvalifikací pro pobyt ve funkci je partajní legitimace. Proto leckoho zarážela nenasytnost, s jakou si po nástupu ČSSD k moci přihrávali výnosná křesla sociální demokraté. Vinou opoziční smlouvy se sice museli dělit s dosavadními matadory z ODS, ale i tak zabírali důkladně. Jedním z nejznámějších příkladů chuti vítězů se stala anexe elektrárenského gigantu ČEZ: tam Zemanova vláda v lednu 1999 nastrkala své lidi na téměř kompletní soupisku dozorčí rady i představenstva. Loni v zimě si ale vedení ČSSD vzpomnělo na dávné principy. Straničtí zákonodárci dostali příkaz, aby ze všech statutárních orgánů polostátních firem vystoupili. Vláda navíc sepsala novelu zákona o střetu zájmů, podle nějž by senátoři a poslanci (ale i lidé z Fondu národního majetku a Pozemkového fondu) měli do budoucna…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.