Je docela dobře možné, že patnáctý červen roku dva tisíce jedna se jednou stane významným dnem České republiky. Žáci základních škol si v hodinách dějepisu budou připomínat, že právě v onen památný pátek byl odsouzen jistý Karel Vaš, Gottwaldův prokurátor, který na začátku padesátých letech minulého století posílal za mříže či na smrt nevinné lidi jenom proto, že se znelíbili vládnoucímu komunistickému režimu. Gymnazisté se pak navíc dozvědí spoustu důležitých podrobností. Například, že Vaše posunula za mříže až intervence ministra spravedlnosti a Nejvyššího soudu, kteří odmítli promlčitelnost jeho zločinu spáchaného na legionáři a hrdinovi fašistického odboje generálovi Heliodoru Píkovi. Spolu s celou společností pak budou vědět, že právě v této chvíli došlo ke zlomu v souzení zločinů komunismu a že po Vašovi následovala série dalších spravedlivých soudních rozhodnutí - rozsudků, které alespoň částečně vyčistily zanesené kouty kolektivní duše českého národa.

Jeden za všechny

To vše se opravdu může stát. Viděno z dnešní perspektivy to ale vypadá jako trochu divoká fantazie, která se s realitou potkává jen a jen ve Vašově případě. Jsou tu sice náznaky, že po jednom z katů generála Píky přijdou na řadu i další aktivní přisluhovači totalitní likvidační mašinérie - už brzy by měl před soudem stanout babický soudce Pavel Vítek, který v roce 1951 poslal na smrt sedm nevinných lidí. Zatím ale jde pouze o snadno přehlédnutelnou kapku v nekonečném oceánu…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte