Loni v létě oznámil strategický partner Telecomu, nizozemsko-švýcarské konsorcium TelSource, že v Česku končí. Důvod? Holandský národní operátor KPN, který konsorcium vede, se příliš zadlužil během horečky kolem nákupu licencí na mobily třetí generace, známé pod zkratkou UMTS. Jeho závazky přesahují 23 miliard eur (780 miliard korun), v současnosti sám hledá investora. Klausova vláda vybrala strategického partnera v roce 1995 (TelSource tehdy za 27 procent akcií zaplatil 1,4 miliardy dolarů). I největší kritici připouštějí, že za šest let se Telecom zásadně změnil: svou stanici mají 4 miliony Čechů, takže téměř zmizely pořadníky žadatelů, a na digitalizované síti je spojení bez poruch.

Zdá se, že o koupi Telecomu nebude moc velký zájem, znalci tvrdí, že nakonec zůstanou ve hře jenom dva vážní zájemci: Deutsche Telecom a France Telecom. Souhlasíte s takovým hodnocením?

Do jisté míry ano a příčinou je podle mne fakt, že mezi operátory všeobecně panuje velká zadluženost. Telecom je však z finančního hlediska velice silnou společností a v otázce privatizace máme velkou podporu vlády. Takže uvidíme. Já doufám, že seznam kandidátů bude delší než zmínění dva.

Jak bude podle vás vypadat telekomunikační trh za deset let?

Mám pocit, že v rámci Evropy budou tak tři operátoři, mezi kterými bude probíhat konkurenční boj. Možná by se to dalo srovnat například s provozovateli leteckých společností.

Co jste se během zdejšího působení naučil…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte