Evropa zažívá nenápadnou revoluci. Jako první na světě totiž Evropská unie zavádí nový způsob ochrany přírody, který není bezprostředně určen člověku. Naopak: je vymyšlen tak, aby chránil zvířata a rostliny, před činností člověka.

Od betonu k zeleni

Má dostat zajíc přednost před lyžařem? Oblíbený test Václava Klause na zjištění občanské uvědomělosti měl v Evropě až do nedávné doby jasnou odpověď. Starý kontinent se stal symbolem tažení člověka-hospodáře krajinou. Výsledkem je devět desetin rozlohy Evropy přímo obydlené nebo obhospodařované lidmi. Velcí predátoři byli až na odlehlá místa Karpat vyhubeni, zmizely i stovky druhů drobných zvířat a Evropa již nemá jako jediný kontinent ryze přírodní lesní porost. Do nejvíce vybetonovaného kontinentu má navíc v dalších letech přibýt ještě asi o třetinu více dálnic, sílí tlak na vznik nových sídel blíže k přírodě, kam by šlo pohodlně dojet autem. Růst a vzájemně se propojovat budou i velká západoevropská města. Urbanisté například věští, že během třiceti let se jeden z nejvíce industrializovaných krajů Evropy ležící mezi Amsterodamem, Rotterdamem a Haagem definitivně propojí v jakousi megapolis, obří město protkané dálnicemi a průmyslovými zónami. Přes velké plány na další průmyslový rozvoj Evropy se ale v posledních letech přece jen udála zásadní změna. Až do začátku devadesátých let evropské země postupovaly podle zásady Klause a zajíc musel lyžařům eufemisticky řečeno ustupovat. S tím je ale nyní…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte