Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Proroci z Cannes

Filmy promítané na festivalu v Cannes někdy strhnou a jindy nudí, ale dohromady skládají důležitou zprávu o myšlení a cítění moderních lidí - jako cesta kolem světa. Nezaznělo to nahlas, ale festival v Cannes letos vyhlásil válku Hollywoodu a opřel se víc než dřív o autorské filmy. V éře globalizace jsou sice obchody, počítače, kluby a noviny všude skoro stejné, ale umělecký pohled je neopakovatelný. A v ryzím talentu je vždycky něco prorockého.

Morettiho pláč

Paparazziové posedávající v hotelových halách na Croisette si zoufali nad nedostatkem amerických hvězd. Z továrny na sny se v Cannes ukázali Baz Luhrman s Moulin Rouge, Francis Ford Coppola s novým sestřihem Apokalypsy, David Lynch s Mulholland Drive a Sean Penn s dobrým filmem Pledge podle Friedricha Dürrenmatta. Ostatní Američané byli tzv. nezávislí: bratři Coenové, Hal Hartley, Todd Solondz a další. Cannes příliš nepotřebuje pop kulturu ani její ikony. Má sponzory, státní příspěvek a největší filmový trh světa, na který musí chtěj nechtěj každý od San Francisca po Teherán. Svou roli hraje i to, že Francouzi dokáží filmy servírovat se směsí elegance, snobismu a smyslu pro obřadnost. Přesně proto je Zlatá palma z Cannes vrcholným životním zážitkem a laureáti bývají na pódiu rozrušení do krajnosti. Jako letos Nanni Moretti. Po celý ceremoniál si okusoval nehty a nakonec se rozplakal. Výrazy jako hluboké lidství či existenciální okamžik jsou zprofanované. Ale pro Morettiho vítězný film…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte