Americký vyslanec George Mitchell - můžeme na něj vzpomenout jako na patrona severoirské Velkopáteční dohody - před dvěma týdny zveřejnil dlouho očekávanou zprávu o příčinách intifády al-Aksa, při níž na Blízkém východě od loňského září zemřelo více než pět set osob a deset tisíc dalších bylo zraněno. Jednou z hybných pák násilností je podle něj pokračování výstavby izraelských osad na okupovaných územích. Mitchellův mezinárodní diplomatický tým, k němuž patří také turecký prezident Sulejman Demirel a norský ministr zahraničí Thorbjoern Jagland, svým konstatováním Izraelce postavil před důležitou otázku: proč vůbec osady budovat a riskovat životy kvůli „velkému Izraeli“, tedy myšlence, v niž mnoho občanů nevěří.

Tvrdé sousto

Izrael se zatím nepokusil s touto otázkou otevřeně vyrovnat. A to přesto, že mnozí radikální osadníci už léta nepovažují izraelské ozbrojené síly za ochránce, ale za vykonavatele státní moci, která zamezuje rozšíření Izraele coby vyvolené a zaslíbené země až někam po irácké hranice. Televizní záběry jimi napadených a zraněných vojáků nejsou pro společnost lehce stravitelným soustem. Vláda Ariela Šarona v reakci na Mitchellovu zprávu uvedla, že s drastickým zmrazením rozvoje osad nesouhlasí. Nemůže si ho dovolit, pravicové strany by kabinet národní jednoty opustily. A každému je jasné, že zahájit v tuto chvíli další volební kampaň by bylo značně riskantním tahem. Ministr zahraničí Šimon Peres možná i proto současnou situaci…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte