Loňský rok se zdál pro ruskou ekonomiku přímo zlomový. Po chudokrevných letech se její výkon zvýšil o skvělých 7,7 %. Prezident Putin si nemohl přát lepší výsledek. Tento rok však přichází vystřízlivění. Odhady růstu HDP se pohybují na hranici 4 %, výjimkou však nejsou ani odhady poloviční. Ukazuje se, že minulý růst byl zčásti iluzí způsobenou zdražením ropy. Inflace roste, kdežto průmyslová výroba již čtyři měsíce po sobě v podstatě stagnuje. Nadměrný příliv zahraniční měny za exportovanou ropu zvedá reálné úrokové míry, a tak snižuje konkurenční schopnost zbytku ekonomiky. Podle Alexeje Zabotkina z brokerské firmy United Financial Group už reálné sazby téměř dosahují úrovně let 1996–97, kdy začaly „dělat problémy“ a nakonec vyústily ve finanční krizi o rok později.

Plaťme dluhy

Současná situace volá po urychleném řešení. Hlavní ekonomický poradce prezidenta, reformně naladěný Sergej Illarionov, to v rozhovoru pro Financial Times vidí jasně: „Dlouhodobým řešením je pouze zvýšení rozpočtového přebytku na úroveň srovnatelnou s velikostí salda platební bilance.“ To se však neděje. Namísto přebytku, který minulý rok dosáhl dvou procent, je tentokrát rozpočet projektován jako vyrovnaný (Rusko jako první postkomunistická země přijalo zákon o povinně vyrovnaném státním rozpočtu). Moskva se snaží jednat o odkladu svého dluhu (přes 170 miliard dolarů) u západních věřitelů sdružených v tzv. Pařížském klubu. To se týká i České republiky, které Rusko…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte