Rámeček

SORIOUS SAMURA
(38) je novinář a kameraman původem ze Sierry Leone. V rodném Freetownu pracoval pro UNICEF a věnoval se zmrzačeným dětem a dětským vojákům. V roce 1999 natočil dokument „Cry Freetown“ (Pláč Freetownu) o dobytí metropole protivládními povstalci, za který získal několik mezinárodních cen. Film je děsivým svědectvím reality občanské války v Sieře Leone, která trvá již deset let. Samura nyní žije v Londýně a pracuje pro Insight News Television, kde se zabývá krizovými oblastmi Afriky. V Praze se zúčastnil mezinárodního filmového festivalu Jeden svět jako člen poroty. Je svobodný, má tři dcery.

Co přinutí člověka k tomu, že se rozhodne riskovat život svůj i své rodiny a jde točit film o tom, jak se zabíjejí lidé?

Ignorance. Právě ta stojí na počátku všech konfliktů a válek. Na jaře 1999 vypukla válka v Kosovu a v tutéž dobu zaútočili vzbouřenci na hlavní město Sierry Leone. Byl jsem tehdy v Anglii, a zatímco dění na Balkáně jsem mohl sledovat v televizi minutu za minutou, o vraždění ve Freetownu nepadlo ani slovo. Válka v mé zemi pokračovala už osmým rokem, ale Západ o ní nevěděl téměř nic. Rozhodl jsem se udělat maximum, aby se to změnilo. Pracoval jsem v Londýně celé měsíce 24 hodin denně, abych si mohl koupit kameru a další vybavení a rozjet se do Afriky.

Nikdy jste se při natáčení dokumentu neptal sám sebe, jestli má vaše izolovaná akce smysl?

Ne, pro mě to byla osobní mise. Byl jsem za linií…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte