Olomoucká Votobia přišla před časem s nápadem, který v jistém směru daleko přesahuje dosavadní orientaci tohoto nakladatelství. Tamní redaktor Milan Kozelka, který měl do té doby na starosti edici Poezie, se rozhodl založit novou „řadu“. Nazval ji Všemi směry a jejím cílem je pokus podrobně zmapovat běžnému oku skryté umělecké aktivity ve všech regionech České republiky. Po pár měsících máme před sebou první výsledky projektu: dvě mnohasetstránkové a bohatě ilustrované antologie zachycují „psaným slovem, fotografií i výtvarným projevem“ génia loci Ostravska (V srdci černého pavouka) a severních Čech (Od břehů k horám). Další svazky zaměřené na Olomoucko a západní Čechy by se měly objevit na pultech knihkupectví během letošního roku.

Tři měsíce

Milan Kozelka se zhruba před rokem trefil do černého. S podobným nápadem před Votobií dosud nikdo nepřišel a mnohé z četných Kozelkových žádostí o podporu nové edice se neminuly účinkem. Projekt podpořil Open Society Fund, část peněz dalo dohromady i 15 českých radnic, jejichž „území“ se Votobia pokouší mapovat, a nadšenec se mohl pustit do díla. Hledání zapadlých umělců vypadalo tak, že objížděl vlakem a autobusem města a městečka vybraných oblastí a shromažďoval materiál. Často šel „najisto“: sám se totiž už léta věnuje literatuře (ve Votobii vydal dvě sbírky poezie a chystá knihu povídek) i výtvarnému umění (několik jeho prací vlastní dokonce Národní galerie). Jako aktivní umělec zná desítky kolegů…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte