Komise pro cenné papíry zasáhla proti obchodům finančníka Pavla Tykače, šéfa někdejší skupiny Motoinvest. Případ proběhl bez většího zájmu: v rozhodnutích komise z letošního ledna je totiž uveden jen jako pokuta 4 miliony korun pro makléřskou firmu Global Brokers za „narušení průhlednosti“ trhu. Jednatelem firmy je bývalý makléř Motoinvestu Radek Ječný. A jak vyplývá z dokumentů komise, Global Brokers v jednom případě snižovali cenu akcií tím, že je uměle přesouvali mezi Pavlem Tykačem a jeho manželkou.

Na přání klienta

Skupina Motoinvest dosáhla nejvyššího vzestupu v letech 1995–96, kdy utajeným skupováním akcií ovládla řadu investičních fondů, Kreditní banku a Agrobanku. Výsledek byl katastrofální: některé fondy byly vykradeny a banky jsou v konkurzu či v likvidaci. Policie tenkrát zatkla lidi kolem Tykače. Všechny ale záhy propustila a sám šéf skupiny nebyl nikdy ani obviněn. Do veřejného života se Tykač načas vrátil v roce 1999: od května do července byl poradcem ministra financí Ivo Svobody pro měnovou politiku a kapitálový trh (než musel Svoboda odejít kvůli vytunelování továrny Liberta). I po rozpadu Motoinvestu dosud na trhu přežívají fondy, které ovládal. Největší z nich je bývalý YSE 2, dnes holding Bohemia Venture - a právě o něj v případě Global Brokers šlo. Od ledna do února 1999 makléři přesouvali balík akcií holdingu z účtu Pavla Tykače na účet jeho manželky Daniely a zase zpět. "Tyto vaše spekulativní informace nebudu potvrzovat.…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte