0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí4. 3. 20016 minut

Imperialismus není naše parketa,

Rámeček

MARK BYFORD (42) byl předloni v dubnu jmenován do funkce ředitele BBC World Service, největší rozhlasové stanice na světě. Radio, které sídlí v Londýně, kromě programů v angličtině a desítkách dalších jazyků připravuje i vysílání v češtině. Byford nastoupil do BBC ve svých jedenadvaceti letech jako redaktor televizního vysílání v anglickém městě Leeds. Jedním z jeho prvních kroků po loňském nástupu do funkce bylo zrušení německé jazykové sekce.

Vaše rozhlasová stanice sídlí uprostřed Londýna v budově Bush House, kde před desítkami let pro BBC pracoval spisovatel George Orwell. Říká se, že ho úzké, stísňující, křivolaké chodby této budovy inspirovaly, když v románu „1984“ psal o odlidštěném světě Ministerstva pravdy. Působí podobně stavba i na vás?

Na chodbách v Bush House můžete vidět fotografie Orwella, jak sedí ve studiu a mluví do mikrofonu. O tom, že by zde čerpal inspiraci pro „1984“, jsem neslyšel, je však pravda, že budova má poněkud zvláštní charakter. A nutno podotknout, že není zrovna vhodná pro sídlo rozhlasové stanice v digitální době. Zvenčí to je elegantní stavba. Když vejdete, uvítá vás mohutný portál a majestátní recepce. O několik kroků dále však začíná spleť chodeb a nízkých koridorů, které nelze přestavět, protože tato budova, původně sídlo jedné americké obchodní organizace, je chráněná památka. Když jsem se uvnitř ocitl poprvé, udivilo mě, jak tam nelze poznat, že se nacházím v místě, kde vzniká zpravodajství…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc