Už na summitu EU v Nice hostesky rozdávaly průvodce švédským předsednictvím pro novináře a fungovala i k tomu určená internetová stránka. Švédové, kteří se 1. ledna poprvé v historii chopili na půl roku otěží Unie,mají ambiciózní plán a nechtějí nic ponechat náhodě.

Širší a ještě širší

Prioritou švédského předsednictví bude rozšíření EU. Švédové chtějí pokročit ve vyjednávání s kandidáty a předložit konečná stanoviska patnáctky k žádostem o přechodná období u co největšího množství kapitol i zemí. Šéfové států a vlád v Nice schválili „jízdní řád“ rozhovorů na následujících 18 měsíců a Švédové se jím hodlají beze zbytku řídit. Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová ale zároveň řekla, že její země chce s nejsnaživějšími uchazeči do června začít jednat i o nejcitlivějších (finančně nejnákladnějších) kapitolách, kterými jsou zemědělství a pomoc zaostalým regionům. Plán Evropské komise přitom s těmito oblastmi počítá až pro pozdější fázi. Záměr Švédska odůvodnil sám jeho premiér Göran Persson: na červnovém summitu EU v Göteborgu by měl nastat „politický průlom“ v rozšíření. Lindhová pak upřesnila, co znamená politický průlom: „Doufáme,že jednání pokročí natolik, abychom v Göteborgu mohli stanovit cílová data ukončení vyjednávání s konkrétními kandidáty.“ Míra, s jakou Švédsko dostojí svému předsevzetí, záleží především na schopnosti politiků patnáctky dohodnout se na společném stanovisku k přechodným obdobím, kterých jen Češi žádají na 70. Do…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte