Vztahy mezi Irskou republikou a Velkou Británií po léta kalí neshody v otázce extradice příslušníků Irské republikánské armády (IRA), na něž byl vydán zatykač v Severním Irsku. Ještě dnes žije v jižní části ostrova několik hledaných aktivistů IRA, kteří díky rozhodnutí irského soudu nebyli vydáni severoirským úřadům. Mezi ně patří i devětatřicetiletý Tony Kelly. Jeho případ ale není jen vnitřní záležitostí dvou států. Kdyby totiž v Evropské unii platila dohoda o uznávání verdiktů národních soudů, jak se o ní hovořilo na nedávném summitu EU ve finském Tampere (viz Respekt č. 44/99), byl by Kellyho případ celkem jasný. Ale současná praxe je jiná, což můžeme ilustrovat na jeho příběhu.

Do IRA z přesvědčení

Kelly pochází ze severoirského města Derry. Koncem 60. let, kdy zde katolíci masově demonstrovali za rovnoprávnost s protestanty, chodil ještě do základní školy. Jen málo věděl o jejich požadavcích, ale svou odlišnost - že je katolík - si uvědomoval. Ve čtvrti Bogside, kde žil, byl takřka denně svědkem násilí britských vojáků. Viděl, že jeho blízcí byli zastrašováni a zatýkáni jen proto, že jsou katolíci a za svou vlast považují Irsko. Dospěl k názoru, že hlavní příčinou konfliktu v Severním Irsku je rozdělení ostrova. Netrvalo dlouho a Kelly se zapojil do ozbrojeného boje IRA. Hlavní terčem byly britská vojska a severoirská policie. Jednoho dne se spolu se dvěma členy IRA…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte