V pátek 21. ledna dva výbuchy v madridských ulicích Španělům znovu připomněly dlouhotrvající krvavou válku na Iberském poloostrově. Exploze zazněly 19 měsíců po posledním atentátu, při kterém přišel o život lidovecký městský zastupitel Manuel Zamarreňo, a jedna z nich zabila podplukovníka Pedra Antonia Blanca. Teroristická organizace ETA (Baskicko a svoboda) tak - poté, co v prosinci odvolala příměří ze září 1998 - splnila svůj slib, ale až na třetí pokus. Všeobecně se očekávalo, že teroristé pravděpodobně spáchají nějaký atentát. Nebylo však jasné kde a kdy, i když se předpokládalo, že to bude asi do 12. března, kdy proběhnou ve Španělsku volby. Před 21. lednem se pokusili o atentát již dvakrát, také v Madridu, ale díky policii i občanské spolupráci se podařilo tyto plány zhatit. Podle tehdy nalezeného množství výbušniny v automobilu policie usoudila, že kdyby se akce byla zdařila, šlo by o největší atentát v historii této teroristické skupiny.

Od příměří k útoku

V září 1998 ETA vyhlásila příměří (Respekt č. 46/98), koncem prosince 1999 toto příměří však odvolala, a to údajně kvůli postoji vlády vůči jejím požadavkům. ETA tak předběhla stranu Herri Batasuna (HB), vlastního politického zástupce. Ve svém sdělení uvedla jako hlavní argument pro tento krok negativní bilanci dosažených výsledků a nespolupráci Aznarovy vlády: ta v oné době nechala zatknout přes 40 teroristů, a neplnila…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte