Ve Velké Británii stále platí - státní archivy se zpřístupňují veřejnosti po padesáti letech přísné klauzury. A tak se stalo, že dopisy, které válečný premiér Winston Churchill poslal do Londýna v květnu 1943 z jednání s americkým prezidentem Rooseveltem o invazi do Evropy, měly být publikovány v roce 1994 - právě ve chvíli, kdy se připravovaly oslavy výročí vylodění v Normandii. Britská vláda to nepokládala za vhodné. Churchill totiž v dopisech mluvil nelichotivě o de Gaullovi. Tento muž nenávidí Anglii, psal do Londýna. Američané ho nesnášejí a „pro nás je absolutně prioritní mít dobré vztahy s USA,“ vzkazoval premiér do Anglie. Soudil, že u de Gaulla se projevují „fašistické tendence“. Adresáti nesouhlasili a upozornili, že generál má podporu Francouzů, kteří by jakékoli vystoupení proti němu pokládali za vměšování do vnitřních záležitostí. Dopisy tedy nebyly v roce 1994 zveřejněny, čímž byl podán důkaz o tom, že druhá světová válka je stále spíše současností než historií. Dojemný obraz spojenecké jednoty neměl být při oslavách narušen.

Na život a na smrt

Korespondence byla tedy publikována až nyní, v českých novinách jen ve stručném výtahu. Mohl vzniknout dojem, že se dva státníci spojeneckých zemí, Churchill a de Gaulle, nenáviděli na život a na smrt, a přemýšleli celou válku o tom, jak by utopili jeden druhého. Co horšího, mohlo by se zdát, že neuměli potlačit své averze ve státním zájmu. Jak to skutečně bylo?Když se počátkem června 1940…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte