Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Židle na nebi

Rockerský guru Mick Jagger se před časem dopustil překvapivě trefného postřehu. Základem rokenrolu je prý svár mezi extatickou zbožností amerického Jihu a neodolatelným puzením ke hříchu. My můžeme dodat, že snad nejsilnějším kořenem rokenrolu je americké blues a v něm se nastíněné protichůdné tužby střetávají ještě silněji. Je to přece žánr, mezi jehož nejvýznamnější postavy patří pouliční zpívající kazatel Blind Willie Johnson stejně jako jeho jmenovec Robert, který zemřel za dodnes nevysvětlených okolností a podle legendy měl na jedné křižovatce kdesi v Mississippi podepsat smlouvu s ďáblem. Zvuk nastíněné bitvy je skvěle slyšet i na poslední desce žijícího klasika blues amerického Jihu R. L. Burnsidea. Už v titulním tradicionálu alba Wish I Was In Heaven Sitting Down zpívá, že by chtěl sedět v nebi, kde mu budou odpuštěny všechny jeho hříchy. Opravdovost jeho touhy je nezpochybnitelná stejně jako jistota, že by mu bylo, stejně jako jeho kumpánům, co odpouštět (a nemáme tím na mysli jen přehnanou náklonnost k míchanému nápoji, pro nějž má Burnside něžný název Bloody Motherfucker).

Drsní muži z Oxfordu

Burnsideovi je dnes čtyřiasedmdesát, ale postavení klasika si užívá relativně krátkou dobu. Léta dřel na plantážích a s jeho hudbou byli seznámeni jen návštěvníci pravidelných a zřejmě dost divokých tancovaček v jedné chatrči kdesi na vysočině v povodí Mississippi. V devadesátých letech ho ale objevila a začala vydávat firma Fat Possum z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.