Kdyby sázkové kanceláře vypsaly tipovací soutěž, jestli Jiří Kajínek před sedmi lety v borských serpentinách u Plzně vraždil, vsadila by si na „ne“ řada lidí. Jeho vytrvalá snaha uprchnout, doslova filmový útěk z Mírova spolu s tvrdošíjným zdůrazňováním neviny zasely pochybnost o rozsudku dokonce i do hlavy ministra spravedlnosti Pavla Rychetského,který začal Kajínkův spis prověřovat. Svého času se střelbou na Borech zabýval Krajský soud v Plzni osmačtyřicet jednacích dnů, o rozsudku se pak senát radil další týden a zdůvodnění verdiktu má 130 stránek - pětkrát víc, než bývá v podobných případech běžné. I to svědčí o komplikovanosti celé věci. Soud nakonec dospěl k závěru, že i když v případu zůstává řada nevysvětlených nesrovnalostí, je prokázáno, že dva muže v borské zatáčce zavraždil Kajínek.

Banální gangsterka

Předposlední květnový den roku 1993 byl kousek od plzeňské věznice Bory zavražděn ve své bílé mazdě vyděrač Štefan Janda a jeho osobní strážce Julián Pokoš. Další bodyguard - Vojtěch Pokoš - byl těžce zraněn. Podle soudu měl střílet Kajínek. Toho si prý na zastrašení Jandy a Pokošových najal za sto tisíc korun Jandou vydíraný majitel restaurace a hotelu Antonín Vlasák. Velmi stručné shrnutí obyčejné gangsterské historky.I letmý pohled na svědecké výpovědi ale prozrazuje, že na tom příběhu něco nesedí. Vlasák (který si od Jandy půjčil na vysoký úrok peníze a nedokázal je vracet) tvrdí, že si Kajínka nenajal - ani na zastrašení, natož na…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2823

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte