Západní Evropa stojí před nečekaným dilematem: co jíst? V panice nad nemocí šílených krav není jasné, která potrava je vlastně ještě bezpečná a která už člověku do těla propašuje částečky smrtící choroby, na niž není léku. Strach je tak velký, že vepsal dokonce otazník nad jeden z pilířů poválečného blahobytu - schopnost „vyrobit“ v průmyslových velkochovech záplavu levného masa, mléka a vajec. Má cenu taková láce, jejíž odvrácenou tváří je riziko ztráty zdraví nebo i smrt? - ptají se konzumenti. Přestože se odpověď na takto položenou otázku může leckomu zdát jasná, není tomu tak.

Žijme lépe, žijme levněji

Zatímco cena například za dopravu nebo bydlení stoupá v posledních desetiletích neustále výš a výš, u potravin jako by se zastavil čas. Jejich ceny se v zásadě nemění, mnohé dokonce vzhledem k rostoucím platům výrazně zlevňují. V našich poměrech uvyklých na půlstoletou regulaci cen a dotování základních poživatin to zatím není příliš vidět, nicméně západoevropská statistika je plná příkladů. Zatímco před čtyřiceti lety vydávala běžná německá rodina za potraviny třetinu svého čistého příjmu, dnes je to jen něco přes jednu desetinu. Jednotlivé položky mají samozřejmě různý cenový vývoj, jeden trend je ale nepřehlédnutelný. Zatímco například cena pečiva zhruba kopíruje růst průměrných platů a za posledních dvacet let stoupla o téměř dvě třetiny, maso, mléko a vajíčka šly od roku 1980 nahoru maximálně o čtvrtinu, drůbež zdražila pouze o desetinu…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte