Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Pět minut po dvanácté

Minulý čtvrtek si novináři přišli do zrcadlového sálu v budově ministerstva školství poslechnout, jak čeští osmáci dopadli v mezinárodním výzkumu matematického a přírodovědného vzdělávání. „Je to velice prestižní výzkum, který hýbe politickou scénou,“ zdůrazňuje ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavel Zelený. „Před čtyřmi lety dokonce Bílý dům intervenoval, aby se vyhlášení jeho výsledků odložilo. Bylo totiž těsně před prezidentskými volbami a Spojené státy dopadly špatně.“ My jsme se tehdy mohli naopak radovat místem mezi nejlepšími, letos jsme ale nečekaně zklamali (viz rámeček). Ministr školství Eduard Zeman se k dramatickému propadu v disciplínách, které dříve byly chloubou českých škol, odmítá vyjádřit a jeho náměstek Jaroslav Müllner uklidňuje: zhoršili jsme se, pořád jsme ale dost dobří. Ministrův poradce Jiří Kotásek však varuje: „Může jít jen o jednorázový výkyv, musíme ale zabránit tomu, aby se stal trendem.“

Pod křídly ministerstva

Právě proto letos na podzim dokončil Kotáskův tým práci na vůbec prvním návrhu reformy českého školství za jedenáct svobodných let. Na sto stránkách „Bílé knihy“ se dočteme, co by se mělo změnit. Autoři vycházejí z úvahy, že školství se může změnit k lepšímu nejdříve tehdy, až se zlepší atmosféra v učitelských sborech a třídách. Základní a střední školy by především měly být samostatnější. Jak toho dosáhnout? Školy by neměly jako dosud vybírat z několika státem schválených vzdělávacích programů -…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.