„Já se hluboce stydím, že jsem v tuto chvíli dával hlasovat, považuji tento výsledek téměř za konec této Poslanecké sněmovny a za porušení všeho rozumného v tomto jednacím sále.“ Opravdu nebývá obvyklé, aby předseda sněmovny Václav Klaus takhle komentoval hlasování poslanců. K nevídanému výstupu ho minulé úterý přiměla skutečnost, že delegáti propustili do druhého čtení zákon o dálničním obchvatu kolem Plzně. Skutečnost, že v Čechách je možné sepisovat zákon o kusu silnice, otevírá lobbistům všeho druhu opravdu netušené možnosti. Proti přitom bylo jen osm poslanců. Tři lidovce, dva unionisty, dva sociální demokraty a Klause coby jediného zástupce ODS pak drtivá většina sto třiceti jejich kolegů napříč stranami doslova zadupala do země.

Léta bojů

O tom, že Plzeň potřebuje obchvat, který by obyvatelům západočeské metropole ulevil od tisíců kamionů, autobusů a osobních aut mířících z Prahy na něměckou hranici, pochybuje v zemi málokdo: ostatně na kompletně hotové dálnici Praha - Rozvadov chybí právě jen cesta kolem města. „Je to asi jediná dálniční trasa v zemi, kterou podporujeme,“ říká za ekologické iniciativy Jan Rovenský, aktivista plzeňské pobočky Dětí Země. Přesto jsou ekologické občanské iniciativy podle plzeňských politiků tím hlavním problémem, který důležité dálnici brání. Byli to totiž právě ekologové, na jejichž popud stavbu před třemi lety zastavil vrchní soud. A proto plzeňští usoudili, že už je třeba nasadit účinné páky. "Zákon se…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte