Při recenzování knižního souboru nedělních kázání evangelického faráře Sváti Karáska se nelze vyhnout pocitu rouhavosti. Kazatel nehovoří jen sám za sebe nebo za nějakou organizaci či instituci, ale zvěstuje Boží slovo a slouží tak vyššímu autorství, jež zůstává nezbadatelné. Věřící je připisují Bohu, agnostici či ateisté náboženské tradici, v každém případě však přesahuje jedince na kazatelně. Hodnotit můžeme působivost, s jakou mobilizuje svou víru, aby ji přenesl na posluchače, sama víra se však rozumovému rozboru vzpírá - část lidstva ji pokládá za zaslepenost, část za nejcennější dar. Zatímco věřící vstupuje za kazatelem do sakrálního prostoru chrámu, kniha putuje ke čtenáři opačným směrem. Stává se součástí sekulárního světa, v němž mají váhu i čistě beletristické hodnoty textů, jejich jazyk, rytmus, stavba, ale i humor a básnická obraznost. Pomiňme tedy tajemné spoluautorství vyšších sfér a pohlédněme na Karáskovu homiletiku v profánních souvislostech.

Dobrodružství víry

K ústředním tématům knihy patří čas. Ačkoli texty vznikaly během prvních tří let Karáskova farářského působení ve staropražském kostele sv. Salvátora, kde začal kázat v roce 1997, jsou sestaveny jako průvodce jediným liturgickým rokem. Svým způsobem korespondují s oblíbeným žánrem deníku - navozují iluzi bezprostředně prožívaného času, který ovšem není označen daty, ale každoročně se opakujícími církevními svátky. Karásek jen zdrženlivě a v náznacích reaguje na konkrétní…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte