Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Člen klanu

Zdeněk Tůma nemůže být guvernérem národní banky, tvrdí Miloš Zeman s Václavem Klausem. Z pohledu liberálního ekonoma může být jejich nesouhlas tím nejlepším doporučením. Tůma jistě nebude před volbami tisknout peníze ani snižovat úrokové míry. Takové kroky by sice v krátké době zlepšily výsledky české ekonomiky a politikům pomohly v boji o mocenské pozice, dlouhodobě by to ale tuzemskému hospodářství uškodilo. Zkrátka, alespoň z jednoho pohledu guvernér, jak se patří.Ekonomičtí experti to také říkají, politici i komentátoři některých médií ale tvrdí něco jiného. Václav Havel prý udělal chybu, když jmenoval člověka, kterého Zeman s Klausem nechtějí. Spor dvou stranických vůdců s guvernérem totiž může ekonomice spíše uškodit. A kritikové mají i důkaz: stačilo, aby premiér Zeman oznámil, že si bude na Tůmovo jmenování stěžovat u Ústavního soudu, a koruna oslabila. Na tomto postoji je hodně nevysvětlitelného. Člověk by předpokládal, že Zeman s Klausem musejí mít proti Tůmovi vážné výhrady, když jsou kvůli němu ochotni jít do ústavní bitvy. Jestli je však mají, zatím nám je neprozradili.Ideovou základnu jejich výpadů osvětlil komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Tůmovo jmenování totiž ve svém sloupku označil za důkaz, že v této zemi už nemůže dostat funkci nikdo, kdo nechodí diskutovat s prezidentem Havlem do vily Amálie. Pečinka samozřejmě nechtěl naznačit, že se v Amálii schází třeba Macek se Šloufem a Grégr s Tlustým a Kalouskem, nebo dokonce Zeman s Klausem. Nechtěně spíš…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.