Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Donkichoti bez partají

V neděli 12. listopadu proběhnou první krajské volby, doplněné třetími volbami do Senátu. Parlamentní strany gradují svou kampaň, do bitvy o třináct krajů se ale hlásí i dvacet volebních stran sdružujících nezávislé kandidáty. Také o sedmadvacet volných křesel v Senátu bojuje třicet kandidátů bez pomoci partají. Zlobí to především členy ODS. „Není nic jako nezávislá politika. Nic takového není. Myslím, že je to falešná hra, která je hrána,“ řekl například předminulou neděli v televizi Václav Klaus. Nezávislí zase kontrují tím, že české strany jsou nedemokratické a přežité.

Proti stranickému režimu

Nevraživost mezi nezávislými kandidáty na jedné a ODS i ČSSD na druhé staně nelze přehlédnout. Klausovi i Zemanovi lidé se totiž rozhodli vyřadit nezávislé kandidáty ze soutěže o krajská křesla. Aby tedy směl nestraník kandidovat, musí založit hnutí, sdružení či stranu nezávislých. Nových politických subjektů si ale příliš nevšímají média, nevěnují se jim ani průzkumy, proto jejich šance ve volbách nelze odhadnout. Jediným měřítkem může být složení kandidátky. Bezpartijní by mohli obstát tam, kde je reprezentují úspěšní starostové a lékaři. bude proto zajímavé sledovat, jak obstojí Nezávislí Plzeňského kraje s jednadvaceti starosty (největší z nich jsou sedmitisícové Nýřany). Ještě nabitější kandidátku má Zlínské hnutí nezávislých, kde je na prvním místě starosta dvacetitisícového Rožnova pod Radhoštěm. Mezi kandidáty Nestraníků pro Moravu na Brněnsku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.