Skoro celé dopoledne zabrala předminulý pátek senátorům debata o tom, jestli pro ně platí stejná pravidla jako pro ostatní smrtelníky. Výsledek nevybočil z tradic v českém parlamentu zaběhaných: horní komora nakonec svého místopředsedu Jaroslava Musiala (ČSSD) spravedlnosti nevydala, a tak se čerstvý držitel nejvyššího státního vyznamenání, Řádu TGM, už nikdy nemusí obávat stíhání za svůj údajný hospodářský delikt. Přes předem očekávaný a na jedinou výjimku (senátor ODA Daniel Kroupa) jednomyslně schválený verdikt nebyla senátní debata zbytečná. Odnést si z ní můžeme minimálně poznatek, že podle našich ústavních činitelů je Česko policejní stát, jehož justici nemůže důvěřovat ani vysoký funkcionář vládnoucí strany.

Zaplaťte to

Jaroslav Musial (79) platí mezi svými spolustraníky, ale i politickými oponenty v horní komoře za nezpochybnitelnou mravní autoritu. Legitimovala ho k tomu léta strávená v nacistických a komunistických lágrech i samostatný úsudek osvědčený naposledy při červnovém hlasování o novém volebním zákonu, pro který Musial nezvedl ruku ani přes soustředěný nátlak premiéra Miloše Zemana. Je tedy celkem pochopitelné, že senátoři odmítali uvěřit, že by Musial chtěl okrádat stát tím, že by neplatil sociální a zdravotní pojištění, jak stálo v žádosti vyšetřovatele o Musialovo vydání. Senátory navíc zarazilo i to, jak chabé důkazy vyšetřovatel předložil ve své žádosti o vydání: Musial měl být stíhán za to, že seděl v představenstvu…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte