Rámeček

JAN KASAL
(1951) se narodil v Novém Městě na Moravě, gymnázium vystudoval v Havlíčkově Brodě, v roce 1975 absolvoval na strojní fakultě ČVUT. Poté pracoval ve vývojovém oddělení podniku ŽĎAS ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1986 vstoupil do lidové strany, v roce 1990 se stal ve Žďáru místopředsedou ONV a zároveň byl kooptován do České národní rady. V letech 1990–98 byl místopředsedou české sněmovny, v letech 1992–99 prvním místopředsedou lidové strany, loni v červnu byl zvolen jejím předsedou. Je ženatý, má tři dospělé dcery, každou neděli chodí do kostela.

Minulou středu vás vyšetřovatel obvinil z vážného ublížení na zdraví, které jste způsobil při dopravní nehodě. Neuvažujete o rezignaci z funkce?

Ne, to mě vůbec nenapadlo. Přece jenom je třeba rozlišit mezi záměrným trestným činem a mezi tím, co se vám přihodí. Mě samozřejmě mrzí, že se mi to stalo, proč bych to zapíral. Na druhou stranu si nemyslím, že bych havaroval s politickou stranou. Havaroval jsem s felicií.

Neměl byste odstoupit právě proto, že jste politik? Můžete jít do předvolební kampaně, když jste obviněn z trestného činu?

Nevěřím, že by se v České republice, kde je poměrně malé hřiště, našel někdo, kdo by této situace chtěl proti mně využívat. Možná někdo od sládkovců, ale od standardních stran něco takového neočekávám.

Nebylo by pro vás i pro stranu lepší funkci předsedy složit a zkusit ji znovu získat třeba za dva roky?

Zatím k…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte