Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Zhoubné malé měny

Chcete se zbavit měnových krizí? Trápí vás kolísající kurz vaší měny a občasné útoky spekulantů? Rádi byste odstranili poplatky při nákupu deviz? Nic snazšího. Zapomeňte na korunu, zlotý či třeba thajský baht a zaveďte jako své oficiální platidlo dolar, jen nebo euro. Takové rady zaznívaly i v minulosti, ale nyní se s nimi roztrhl pytel. V posledním čísle časopisu The International Economy vyzývá ke zrušení menších měn i centrálních bank profesor Steve Hanke z Univerzity Johna Hopkinse (mimochodem bývalý poradce svrženého indonéského prezidenta Suharta). Tutéž radu zopakoval na semináři během pražského kongresu MMF a Světové banky populární akademik Rudiger Dornbusch (Respekt č. 41/2000). A dokonce už i americký ministr financí Lawrence Summers, rovněž počítaný mezi vynikající ekonomické teoretiky současnosti, se v Praze důrazně vyslovil pro omezení vlivu vlád a centrálních bank na kurz menších měn. Co s tím všichni mají? A proč tak aktivně vystupují jen Američané, zatímco Evropané mlčí?

Směr Ekvádor

Argumenty zmíněných ekonomů znějí logicky. Během posledního století došlo ke skutečné expanzi centrálních bank. V roce 1900 jich bylo na celém světě 18. Za druhé světové války se počet rozrostl na 40 a v době osamostatnění afrických a asijských kolonií se ztrojnásobil. Konečně dnes existuje 173 centrálních bank. Odpůrci říkají, že pro tolik institucí se nutně nenajde dost…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte