V prvním návrhu letošního rozpočtu žádal Úřad vlády o zvýšení počtu svých zaměstnanců ze 420 na 490. Od té doby vyklidil kancelář na vládě vicepremiér Lánský, takže odpadla nutnost živit jeho poradce, sekretářky a řidiče. Jak se to projeví v rozpočtu? Minulý týden zaslal ministr financí do sněmovny jeho třetí verzi a Úřad vlády v ní stále potřebuje svých 490 lidí. Ještě lepší ukázkou toho, jak se byrokracie snadno zakládá a těžko ruší, může být Státní fond pro zúrodnění půdy. V roce 1970 vznikl s cílem „zajišťovat návrat půdy k zemědělským účelům“. Přestože všechny polistopadové vlády usilují naopak o zmenšení obrovských lánů z časů komunistického extenzivního hospodaření a o návrat půdy k jakýmkoli jiným než zemědělským účelům, fond dodnes nikdo nezrušil a také letos dostane své tři miliony korun.

Císařovy drobné stavby

Tabulková místa pro Lánského podřízené nebo zapomenutý fond jsou samozřejmě jen nevýznamné (i když příznačné) položky. Vláda měla podle pokynu sněmovny udělat mnohem větší škrty. Současný návrh počítá s utracením 627 miliard, oproti říjnové verzi (viz Respekt č. 44/1999) je to o šest miliard méně. Co se v rozpočtu změnilo?O úsporu se zasloužila hlavně nová předpověď Českého statistického úřadu. Letošní nezaměstnanost se podle ní bude pohybovat kolem 9,6 %, místo původně očekávaných 11 %. Díky tomu ušetří státní kasa na podporách čtyři miliardy korun. Další peníze…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte