Mnohý autor sci-fi musí být zklamán. V představách světa roku 2000 měli lidé sahat ke svým metám někam vzhůru, měli se vznášet na křídlech létajících aut a v kosmických lodích směřovat k Marsu. Realita magického letopočtu je ovšem podstatně přízemnější. Místo aby člověk obracel hlavu vzhůru, sklání ji dolů k malé obrazovce a osamělý v šeru místnosti se noří do tajů novodobého hybatele - fenoménu zvaného internet. Všem, které si podmanil, krade kvantum času, také je ale činí vzdělanějšími, mnohdy materiálně bohatšími a v každém případě schopnějšími orientovat se v chaosu postmoderního světa. Současně s sebou nese varující zvěst, že kdo si práci s internetem neosvojí, zůstane na pracovním trhu nastupujícího století outsiderem. Co tedy internet nabízí a co lze očekávat v budoucnu?

Dálnice mezi světadíly

Na zprávy o internetu narážíme na každém kroku. Operátoři mobilních sítí nabízejí levnější telefonování po internetu do ciziny, parlament na elektronické síti vystavuje návrhy nových zákonů, desetitisíce lidí podepisují elektronickou verzi petice „Děkujeme, odejděte“ nebo je internet jen prostě citován jako zdroj informací. Začátky ale vypadaly nenápadně. Před téměř třiceti lety vznikl internet jako projekt placený americkým ministerstvem obrany a rozšířil se v akademickém prostředí amerických univerzit. Teprve v devadesátých letech se díky cenově dostupným silným počítačům stal komerčně úspěšnou celosvětovou „informační dálnicí“ a dnes…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte