Tento týden by se mohl završit další obchod mezi ČSSD a ODS. Po třetí totiž do sněmovny zamíří vládní návrh státního rozpočtu. ODS zatím trvá na svém verdiktu, že „této vládě rozpočet nepodpoří“. Eventuální vstřícnost Klausova strana podmínila změnami na ministerských postech a minulý týden navíc přišla ještě s dalšími podmínkami. Co na to socialisté, je zatím zahaleno tajemstvím: smluvněopoziční partneři totiž jednají za zavřenými dveřmi a se závěry svých schůzek veřejnost neseznamují. Jasné je pouze to, že „ODS primárně o rozpočet nejde“, jak Respektu napsal mluvčí občanských demokratů Lukáš Herold, a že „opoziční smlouva je jediné možné politické řešení“, jak oznámili zástupci obou stran po pětihodinovém jednání minulý pátek.

Smrtelníci beze jména

Návrh státního rozpočtu menšinové vládě neprošel už dvakrát. Před třetím pokusem, ke kterému má dojít tento týden, ODS oznámila, že výměnou za souhlas chce po svých socialistických partnerech výrazné personální změny ve vládě. „Jde nám o zvýšení důvěryhodnosti jednotlivých ústavních institucí,“ vysvětlil požadavek mluvčí Herold. Na dotaz, kdo ze Zemanových ministrů tuto důvěryhodnost podle ODS narušuje, však odpověděl poněkud nelogicky: "Otázkou jmen a rezortů se v žádném případě nehodláme zabývat. " A stejně tajemní zůstali i ostatní partajní vyjednavači. Počátkem minulého týdne se hovořilo o výměně třech ministrů, později přituhlo. Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý přišel s názorem, že …

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte