Je překvapivé, jak bohaté tradice „námořního“ válčení mohou mít dva tak typicky suchozemské státy jako Česko a Maďarsko. Zvláště když slovo „námořní“ nebudeme brát úplně doslova. Například 5. listopadu 1938 se u Medveďova málem střetly v bitvě maďarská hlídková loď Kecskemét a chlouba tehdejší československé dunajské flotily, loď President Masaryk. Nešlo přitom o žádné kocábky. Kecskemét byl dlouhý 44 metrů, jeho posádka čítala 44 mužů a hlavní výzbroj tvořila dvě děla ráže 80 mm; President Masaryk byl ještě delší (viz rámeček). Lodě se setkaly tři dny po první vídeňské arbitráži, jíž Maďarsko získalo jižní pruh Slovenska. President Masaryk se prý tehdy snažil zničit vojenský most, po němž maďarská armáda překračovala řeku, narazil však na Kecskemét, který naopak most chránil. Maďarská loď už už zahajovala palbu, když se President Masaryk dal na ústup. Tolik alespoň podle vzpomínek - z jiných zdrojů neověřených - kapitána Kecskemétu. Boje uherských lodníků na Dunaji s Turky jsou doloženy už z 15. století. (Střetávali se dokonce i na vodách Balatonu v době, kdy na protilehlých březích největšího středoevropského jezera stávaly uherské a turecké hrady.) Poté brázdily Dunaj po zuby ozbrojené lodě a minimálně od té doby se počítá tradice, na kterou jsou - vedle známějších husarů - mnozí Maďaři patřičně hrdí. A tato tradice je živá dodnes.

Umíme něco navíc

Kasárna maďarských lodníků se dnes nacházejí na severním okraji Budapešti. Naproti nim přes…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte