Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Všechno je jinak

Deset školních roků po pádu komunismu je za námi a na první pohled se zdá, že školství prošlo velkými změnami. Na začátku roku 1990 byli učitelé nadšeni, že už jim žádné stranické sekretariáty nebudou diktovat, co mají učit. Vysoké školy získaly velmi rychle nazpátek své akademické svobody, které jim minulý režim upíral, novelizace zákonů umožnila vznik škol soukromých a církevních a objevily se různé alternativy jako třeba Waldorfské školy. K lepšímu se tak změnila vzdělávací nabídka. Vzniklo několik nových vysokých škol v regionech a prudce vzrostl počet středních škol. Rodiče už nemuseli dávat své děti do učebního oboru jen proto, že na „výběrových školách“ pro ně nebylo místo, a počet dětí, které odcházejí na střední školy s maturitou, se tak přiblížil zvyklostem západních zemí. Rozšířila se nabídka učebnic, navíc se už školy nemusejí řídit jednotnými osnovami a mohou si vybrat z několika různých programů. Na první pohled to vypadá hezky, jenže ve skutečnosti je všechno jinak.

Slepými ulicemi

Vznikly sice nové fakulty, ale vysoké školy stále odmítají víc než polovinu uchazečů. Přitom ministerstvo školství uzavřelo s rektory dohodu, že skoro vůbec nebudou zvyšovat počet studujících, protože na to údajně nejsou peníze. Takové opatření přitom nedává velký smysl - když se počet studentů v jednom oboru zvýší třeba z dvaceti na třicet, neznamená to, že by se stejnou měrou zvyšovaly i náklady. Pedagog přece může přednášet pro víc posluchačů zároveň…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.