Letním zvykem se stává, že si němečtí ministři stěžují na Českou republiku. Po zástupci vnitra Otto Schilym převzal štafetu Jürgen Trittin, plným titulem ministr životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů. Varoval totiž Českou republiku, aby nespouštěla Temelín předtím, než odborníci z obou zemí společně projednají některé obavy německé strany, že provoz nebude úplně bezpečný. Od českých úřadů a energetiků se Trittin dočkal poněkud hysterické reakce - raději se prý budeme řídit vlastními zákony, než radami cizích politiků - a slibu, že Temelín nespustí, dokud schůzka odborníků neproběhne. Atomové elektrárny mají tu nepříjemnou vlastnost, že se musí velmi dbát na jejich bezpečnost. Proto mají silnou ostrahu a proto o nich málokdo chce mluvit. Roztržky mezi státy jsou zase záležitostí diplomatů a také oni obvykle drží jazyk za zuby. Proč tedy německý ministr varoval, že „unáhlené“ spuštění Temelína může ohrozit „bezpečnost“ jeho provozu?

Páka na Čechy

Pravdě se asi nejvíce blíží vysvětlení, že německý jaderný úřad našel v temelínské elektrárně některé nedostatky. Chtěl je ještě před spuštěním projednat s Čechy a požádal ministra, aby to zařídil. Nechme starost o jadernou technologii expertům, dost divný je už způsob komunikace obou stran. Proč si nezavolali odborníci z obou úřadů, když se spolu prý pravidelně radí každý měsíc? A když nemohli znalci, proč spolu nemluvili alespoň ministři, kteří jsou navíc členy levicových vlád?…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte