Na půdě univerzity Paris VII byl nedávno promítnut filmový dokument režiséra Bernarda Cuaua Slova a smrt, věnovaný politickým procesům v Praze na začátku 50. let. Mimo samotný obsah a ponurou atmosféru pankrácké soudní síně vyvolala mezi přítomnými zděšení zejména postava hlavního žalobce Urválka. V okamžicích jeho žlučovitých expozé vůči „obviněným“ byly francouzské titulky skoro zbytečné. Urválkovu intonaci, gesta a mimiku by zajisté pochopili i původní obyvatelé Polynésie. Démon smrti v podobě komunistického žalobce totiž nepokrytě usiloval o jediné - likvidaci nepohodlných lidí. Díky nedávno zveřejněné aféře Guingouin mají Francouzi vlastní motivaci o monstrech urválkovského ražení přemýšlet.

O mrtvých jen ve špatném

Jeden z diváků, dokumentarista a autor filmu Šoa Claude Lanzmann, se 1. července na stránkách Le Mondu k českému prokurátorovi vrátil. Jeho výkon nazval servilitou v zájmu absolutní lži. V této souvislosti ale nejde jen o Francouzům vzdálené prostředí komunismem pohlcené střední a východní Evropy. Odkrývání zákoutí vlastní absolutní lži je totiž nyní aktuální i ve francouzském balení. Proto je na Lanzmannově výroku pozoruhodný mlčenlivý souhlas, který po něm v médiích následoval. To by se ještě před pár lety nestalo. Stačí připomenout kampaň proti Černé knize komunismu a především zpochybňování úvodní kapitoly historika Courtouise, kde snahu o dosažení vysněného ideálu šťastné společnosti lidí „zvláštního ražení“ (Lenin) autor…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte