Poprvé na ten problém upozornil Viktor Kožený. V napjatých dnech před uvalením nucené správy na Investiční a Poštovní banku přišel s provokativní nabídkou na odkoupení celého peněžního domu za jednu korunu a při té příležitosti poskytl 13. června rozhovor MF Dnes. „Vím, jak dohledat peníze na Kajmanských ostrovech, peníze z prodeje pivovarů Prazdroj a Radegast,“ prohlásil. Na námitku, proč peníze hledat, když pivovary loni prodala Nomura coby hlavní akcionář banky jihoafrickému koncernu SAB, odpověděl záhadně: „Záleží, kde skončily. Myslím, že by se pánové divili, co se dá na Západě dohledat.“ Ať už měl protřelý finančník informace odkudkoli, v tomto případě se trefil. IPB opravdu dodnes nedostala svůj podíl z celé transakce a klíč k sumě, která dnes s úroky činí 9,5 miliardy korun, leží na Kajmanských ostrovech.

Tři prostředníci

Největší českou pivovarnickou skupinu - Plzeňský Prazdroj, nošovický Radegast a Velkopopovický Kozel - prodala Nomura loni v říjnu celkem za 629 milionů dolarů (asi 22 miliard korun). Celá transakce bude formálně ukončena příští rok v červnu, kdy jihoafričtí majitelé uhradí závěrečnou splátku a převezmou od Nomury zbylých 49 procent akcií pivovarů. Operace byla z daňových důvodů provedena přes několik prostředníků registrovaných v Nizozemí. Například peníze inkasuje speciálně založená firma České pivo, vlastněná společností Saluka (o níž Nomura někdy tvrdí, že ji ovládá, a jindy zase, že nikoli). Podstatnější je však…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte