První panelák v Česku zbourali před osmi lety radní Vysokého Mýta. Tím to ale skončilo, žádný další odstřel se nekonal. Třetina domorodců žije stále na chátrajících normalizačních sídlištích.

Ruská krychle

Podle odhadu lidí z ministerstva pro místní rozvoj by likvidace panelové zástavby a vybudování nových domů přišlo na jeden a půl bilionu korun, kdežto opravy téhož budou prý stát cirka čtyřikrát méně. Vláda letos v červnu rozhodla, že během následujících let zainvestuje do obnovy sídlišť čtrnáct miliard korun, většinu však až koncem dekády. Takže zhruba sto tisíc z více než tří milionů obyvatel paneláků se může těšit, že jejich domy a okolí dostanou během deseti až patnácti let příjemnější tvář. Tu jednu betonovou krychli po ruských vojácích zbourali ve Vysokém Mýtě proto, že nevyhovovala hygienickým předpisům: stínila místní školu. Likvidace stála šest milionů korun a opravu dalších čtyř „ruských“ paneláků pořídilo město za dvě stě milionů. To je zhruba dvakrát dráž, než opravují sídliště v bývalém východním Německu. Přesto je akce východočeského městečka celkem přesnou zdrobnělinou plánu, jak bude vypadat revitalizace zdejších sídlišť. Aspoň to říká Daniela Grabmüllerová, ředitelka odboru koncepce bytové výstavby z ministerstva pro místní rozvoj. Opravu vysokomýtských paneláků financoval z půlky stát, o zbylých sto milionů se podělilo město, některá bytová družstva a nájemníci, kteří se do bytů přestěhovali. Čtyři opravené pětipatrové domy…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte