Už za tři měsíce, přesně v den 380. výročí bitvy na Bílé hoře, se dozvíme, jestli bude letošní zpráva Evropské komise hodnotící připravenost země na vstup do EU příznivější než loňský absolutní propadák. Tuzemští politici nás zatím přesvědčují, že rozhodně ano. Jenže předminulý týden vyslali dva významní evropští politici, shodou okolností Němci, nepříznivé signály, že ani letos to nemusí být žádná velká sláva.

Šlouf, či Kavánek?

„Česká republika bude na podzim jednou z nejlépe hodnocených kandidátských zemí,“ prohlásil počátkem července vicepremiér Pavel Rychetský, když si pochvaloval „evropskou“ legislativní smršť svého kabinetu. Informace z diplomatických kruhů k tomu ovšem obvykle dodávají, že to sice špatné není, určitě ale nebudeme mezi postkomunistickými kandidáty hodnoceni lépe než Maďarsko, Slovinsko a Estonsko. Rychetského naděje ochlazuje i výrok komisaře zodpovědného právě za přijímání nových členů: Günter Verheugen totiž při společenském setkání s evropskými byznysmeny zcela nečekaně prohlásil: „Jasně vidíme, že víceméně ve všech kandidátských zemích existují škodlivá spojení mezi starými politickými strukturami, řekněme nomenklaturou, a novými ekonomickými strukturami.“ Právě tyto jevy chce komise podle Verheugena popsat i ve svém letošním posudku. Konkrétnější obrysy nové hodnotící metody ovšem Verheugen nepředložil, a tak z Prahy do Bruselu směřovala nevzrušená reakce. Ministr zahraničí Jan Kavan vzkázal, že boj proti…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte