Tři týdny seděl Václav Moravec ve vězení obviněn z vraždy, kterou nespáchal. Kdyby se náhodou nepřiznali skuteční pachatelé, čekalo by ho s největší pravděpodobností mnoho let kriminálu. Policie byla totiž rozhodnutá mu celý případ „přišít“. Přestože od počátku existovaly zásadní důkazy, že Moravec je nevinen, strážci zákona je vědomě nebrali v potaz a překrucovali fakta, aby svůj vybraný terč usvědčili. To vše za blahovolného přihlížení státního zastupitelství.

Přiznej se, bude to lepší

Sedmnáctého června našli náhodní chodci na louce nedaleko obce Skašov mrtvolu. Podle lékaře tam ležela zhruba měsíc. Kriminalisté zjistili, že jde o padesátiletého truhláře Jana Lemberka z Tachovska ubitého tupým předmětem, a rozjelo se běžné pátrání. V jeho rámci se policisté dozvěděli od vesničanů, že místní pasák krav Václav Moravec (32) nedávno zažil dramatický příběh. V noci z desátého na jedenáctého června slyšel kolem své maringotky kroky. Protože si myslel, že jde někdo krást jalovice, popadl násadu od krumpáče a vyběhl ven. Tam narazil na neznámého muže, který se po něm ohnal nožem, a on ho zase na oplátku přetáhl palicí. Pak utekl zpět do maringotky. Když se za půl hodiny odvážil znovu vyhlédnout, nikde už nikdo nebyl. Tato historka policii stačila, aby Moravce obvinila z vraždy a podrobila dlouhému křížovému výslechu. Na jeho konci se Moravec, trpící lehkým mentálním handicapem, k vraždě přiznal. „Pasák krav zabil domnělého zloděje,“ psaly druhý den…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte