Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diskuse

Mediální genomismus

Na zprávu o přečtení lidského genomu reagovala média na celém světě (Respekt č. 28/2000). Časopis Nature zaslal uživatelům svých internetových stránek dopis: „Dramatické novinky tohoto týdne svedly dohromady zájmy vědců i nevědců a katapultovaly výzkumníky do statutu celebrit normálně rezervovaného pouze pro filmové hvězdy a modelky.“ Jenže 26. červen 2000 vyvolal mnohem zajímavější věci, než že se renomovaný časopis snížil k tak plytké úvaze. Vzniká hned několik zajímavých vědeckých precedentů. Tím nejpodstatnějším je, že se spojil soukromý subjekt, jehož problémem je řešit finanční situaci svého impéria, a státní subjekt, kterému jde o „dobrou věc“. Oba tyto subjekty si konkurují, vládnou mezi nimi profesionální i osobní antipatie. Přesto se nechají přemluvit a společně oznámí další tzv. draft verzi rozluštěného lidského genomu. Draft znamená anglicky návrh, náčrt či nárys. Pro představený projekt se přitom hodí nejlépe slovo náčrt. Navíc ceremonie v Bílém domě byla jakousi smlouvou o smlouvě budoucí, neboť nebylo zveřejněno nic nového. V databázi HGP (Human Genome Project - mezinárodní veřejný projekt pro rozluštění lidského genomu) sice ten den přibyly další části genomu, ale tak je tomu den co den od roku 1996, kdy se účastníci tohoto projektu na Bermudách dohodli, že každou novou bázi (nejnižší podjednotka genomu) uloží nejpozději do 24 hodin do veřejné internetové databáze. Jak je tedy možné, že zpráva,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.