Ještě nedávno si nad tím návrhem klepali poslanci na čelo. Zdálo se, že nápad jejich kolegy Zdeňka Koudelky (ČSSD) zvednout po setmění v obcích povolenou rychlost z padesátky na sedmdesátku nemá šanci. Koudelka však vytrval a teď oslavil první úspěch. Ústavně-právní výbor parlamentu, jehož je členem, přibalil jeho nápad k sérii jiných svých připomínek k zákonu o pozemních komunikacích a poslal ho do druhého čtení. Pokud poslancům jejich iniciativa vyjde, dočkáme se nejen svištění nočním městem, ale třeba i neomezené rychlosti na dálnicích nebo pití alkoholu za volantem. S tímto zlepšovákem přišel pro změnu delegát Unie svobody Pavel Němec, kterého už nebaví „jezdit podle nějakých čísel“.

Šance pro chodce

Vládní návrh novely zákona o pozemních komunikacích přináší dvě na české poměry neslýchané změny. Za prvé chce po evropském vzoru dát chodcům absolutní přednost na přechodech. To by samozřejmě zásadním způsobem otočilo atmosféru na zdejších ulicích: ti slabší (chodci) by se už nemuseli bezmocně tísnit na okrajích „zeber“ a prosit očima ty silnější (řidiče), aby se smilovali a nechali je přeběhnout. Druhým kladem předlohy je tvrdost, s jakou se staví proti agresivním šoférům. Podle návrhu by totiž přišel o řidičské oprávnění každý, kdo během roku spáchá pět přestupků s trestem vyšším než pět set korun pokuty. Tak ostrý útok na zdejší doposud platnou zásadu „právo patří silnějšímu“ ovšem poslance zaskočil. A ústavně-právní výbor okamžitě navrhl…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte