Pro členy NATO se první polovina roku 2000 stala dobou intenzivních jednání na téma: jak dál? Anebo vzletněji řečeno: jak bude vypadat spojenectví pro jedenadvacátý věk? Zatím poslední taková schůzka proběhla koncem června v americkém Norfolku.

Jednotky pro akci

Politici i vojáci se shodli, že stávající strategie a struktura armád NATO neodpovídá bezpečnostním rizikům (viz rámeček), které světu hrozí, a že Aliance, s výjimkou USA, není schopna účinně zasahovat. Toto zjištění by se mělo co nejdřív projevit v praktických změnách. Ty samozřejmě zasáhnou i Česko, jeho armádu i politiku. Severoatlantická aliance chce totiž převzít zásadní odpovědnost za zajištění stability ve světě.

Pohotovostní jednotky

Jenom v červnu se o bezpečnostních rizicích a společné obraně hovořilo na mezinárodním poli třikrát. Počátkem měsíce se sešli ministři obrany členských zemí v Bruselu. Hodnotili zásah v Kosovu - až na drobné nedostatky byl podle ministrů úspěšný. Generální tajemník Aliance George Robertson ale znovu připomněl fakt, který je hlavním motivem všech uvažovaných změn v armádách. Ačkoliv sedmnáct evropských zemí Aliance má dohromady dva miliony vojáků, do úderu proti Miloševičovi a následné mírové akce v Kosovu jich byly schopny nasadit jen padesát tisíc. (USA jsou schopny nasadit kolem půl milionu vojáků.) O týden později hovořili v portugalské Feiře ministři zahraničí EU o společné evropské obraně a jejích vazbách na Alianci.…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte