Minulou středu se na audienci v Kremlu objednala skupina rozzlobených zahraničních investorů. Už si prý zvykli na ledajaká ruská specifika v zacházení s akcionáři, ale to, co se nyní chystá v elektrárenském gigantu EES (Jednotný energetický systém, v angličtině UES), už přesahuje všechny meze. „Tento skandál zbavuje Rusko šance, že by svou pověst na mezinárodních trzích mohlo zlepšit nad úroveň Nigérie,“ dal se slyšet William Browder z amerického fondu Hermitage Capital a spolu s ostatními finančníky požádal vlivného šéfa prezidentova aparátu Alexandra Vološina, aby jim pomohl odstranit ředitele elektráren. Pravidelné čtenáře zpráv z Ruska podobná pozdvižení nepřekvapí, tento případ se však něčím vymyká. Jde v něm o hlavní firmu ruské burzy a navíc - nenáviděným ředitelem není nikdo jiný než „architekt ruské privatizace“ a oblíbenec západních politiků a investorů Anatolij Čubajs.

Neodvolatelný

Ruský gigant má supermonopol, o jakém se českému ČEZ ani nesnilo: je nejen výhradním výrobcem, ale i distributorem a prodejcem elektřiny. Teoreticky může jejich ředitel odstřihnout od proudu kteroukoli ruskou domácnost či fabriku. Zároveň jsou ruské elektrárny při vší své velikosti úžasně neproduktivní firma. Proč? Vláda, která zde drží 53 procent akcií, výrazně reguluje ceny elektřiny (EES jsou nejen největší, ale také nejlacinější elektrárenská společnost na světě). Podniky i státní úřady platí pozdě, případně neplatí vůbec, takže elektrárny inkasují v…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte