Pokud některý klient Investiční a Poštovní banky v minulých dnech spoléhal výhradně na zpravodajství soukromých televizí Nova a Prima, vyhlášení nucené správy nad jeho bankou pro něj bylo bleskem z čistého nebe. Zatímco hlavní deníky rozebíraly jednání vlády a centrální banky o IPB, padající cenu akcií a nervozitu klientů, obě televize do poslední chvíle tvrdily, že vše je v naprostém pořádku. Divák by se ovšem ze zpráv nedozvěděl ani to, že Nova má od IPB životně důležitý miliardový úvěr na provoz a že Primu vlastní přímo jedna z dceřiných společností této banky.

Zůstaňte v klidu

V titulcích zpráv Novy vypadal předminulý týden následovně. Úterý: „Vklady v IPB jsou bezpečné“. Středa: „Vklady v IPB jsou v bezpečí.“ Čtvrtek: „V IPB konečně klid.“ A pátek přinesl dnes už známou pointu - „ČNB uvalila na IPB nucenou správu“. Šéfredaktor zpravodajství Novy Pavel Zuna k tomu říká: „Jsme zodpovědní lidé. Přece jsme nemohli diváky poslat, ať jdou vybírat vklady. Jestli naznačujete, že jsme informovali jednostranně nebo zkresleně, tak se podívejte na naše zprávy o jiných bankách.“ Právě takové srovnání ale ukazuje spíše dvojí metr Zunova zpravodajství. Třeba v pondělí 12. června Nova informovala o přelivu klientů z Komerční banky k IPB. Nejmenovaní odborníci ho prý vysvětlují „tím, jaký mají zaměstnanci bank k lidem přístup“, známou osmimiliardovou ztrátou Komerční banky z obchodů s B.C.L. a také údajnými "fámami, že je před krachem, což vnímají čeští…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte