Už před vysíláním debaty V pravé poledne vyčetl premiér Miloš Zeman moderátorovi Romanu Prorokovi, že z programu vyškrtl ekonomické téma, kvůli kterému přišel. „Vyhrkl na mě, že jsem ho pozval na guláš, a místo toho dostal kyjem po hlavě,“ vzpomíná moderátor Prorok. Zeman se na něho obořil i při samotném vysílání: „Zabýváme se tu tématy, která diváky příliš nezajímají.“ Další z účastníků debaty, Václav Klaus, po vypnutí kamer ještě znechuceně poznamenal, že raději neměl vůbec chodit. Ani ne o dvacet čtyři hodin později byl Roman Prorok z moderování pořadu odvolán. Kdo tedy hledá příklad, jak politici zasahují do provozu veřejnoprávní televize, může být spokojen.

Ochota se nevyplácí

Bližší popis případu ukazuje, že se politici při svém nátlaku ani nemusejí příliš snažit. Všechno začalo, když si před dvěma týdny předseda ODS Klaus na chodbě Poslanecké sněmovny postěžoval zpravodajce České televize Haně Vítkové, jak málo ho poslední dobou zvou na obrazovku. Stížnost stačila, aby ředitel zpravodajství Jiří Hodač dostal nápad nabídnout Klausovi nedělní debatu. Přikázal tedy Prorokovi, aby šéfa sněmovny do debaty pozval? „Už si přesně nepamatuji, co jsem mu řekl,“ krčí Hodač rameny. „Dobře si vzpomínám, jak mi ředitel Hodač do telefonu řekl, abych Klause pozval,“ tvrdí zase Roman Prorok. S návrhem prý souhlasil pouze z toho důvodu, že tématem měl být volební zákon a Václav Klaus je přitom hlavním strůjcem jeho změny. Klausovými protihráči se stali…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte