Rámeček

JERZY WIERCHOWICZ
(narozen 4.8. 1951 v Gorzowě Wielkopolském) je předsedou parlamentního klubu Unie svobody. V uplynulém týdnu byl snad jediným vysokým činitelem své strany, který byl ochoten svěřit své názory tisku.

Jaké byly důvody odchodu Unie svobody z Buzkovy vlády?

Důvodů bylo hodně. V parlamentu koalice nefungovala. Teoreticky měly naše dva parlamentní kluby, Unie svobody (UW) a Volební akce Solidarita (AWS), většinu. V praxi ale mnozí poslanci AWS nepodporovali tuto vládu, hlasovali s opozicí. Dalším důvodem bylo rozhodnutí premiéra Buzka dosadit na radnici centra Varšavy komisaře. Pro UW je nezávislost samosprávy velmi důležitá. Premiér Buzek dosazením komisaře zpochybnil podstatu principů samosprávy. Odvolal radu, která podle nás fungovala normálně a byla s to fungovat dále.

Když dva dělají totéž

Je jmenování komisaře protiprávní?

Myslím, že formálně pan premiér jednal v souladu se zákonem, podle článku 97 Zákona o samosprávě. Neexistovaly však žádné okolnosti, které by jej k takovému rozhodnutí opravňovaly. Pan premiér podnikl útok na samosprávu a ustavil komisaře v zájmu jediné strany, AWS, jejíž radní ztratili moc, když v radě obvodu Centrum vznikla nová koalice.

Koalice Unie svobody a postkomunistického Svazu demokratické levice (SLD). Jaký je v principu rozdíl mezi tím, když UW přistoupila na spojenectví s SLD v tomto případě, a hlasováním jednotlivých poslanců AWS shodně s SLD…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte