Je horké květnové úterý a v učebně litvínovského Business Centra se probírá marketing. . „Už víte, Danielo, jak se váš kosmetický salon bude jmenovat?“ ptá se lektor. Dotázaná čtyřicátnice v letních šatech kroutí hlavou, rozhodně prý ale do názvu nedá tak otřepané výrazy jako Chic nebo Šarm. Lektor vyzkouší ještě pár přítomných a otevírá další téma: „Až budete prodávat ty panenky, Jaroslave, dejte si záležet na obalu. Podívejte se na tu minerálku na stole - obyčejná voda s bublinkami, ale jak se výrobce vyřádil na láhvi.“ Deset lidí kolem dlouhého stolu se právě připravuje na životní změnu. Dnes jsou ještě v evidenci úřadu práce v Mostě, v okrese s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností u nás. Možná už v létě bude z každého z nich živnostník.

Zbavit se ostychu

Kurzy podnikání pro nezaměstnané vznikly ve Francii a v tuzemsku je před sedmi lety poprvé úspěšně vyzkoušeli v Olomouci. Od té doby se program rozšířil téměř do třetiny okresů, zde na Mostecku funguje od roku 1998. „Účastníci jsou vesměs šikovní lidé, jen se potřebují zbavit ostychu před úřady, autoritami, lidmi s titulem,“ líčí situaci Elena Hanyšová z firmy Cepac Morava, která kurzy zajišťuje. Proto klienti dostávají nejen základy práva a účetnictví, ale i psychologie. Zároveň během tří měsíců rozebírají své projekty, takže někdy včas zjistí jejich nereálnost: jeden si vysnil tobogany z prudkého kopce tyčícího se nad Mostem (nakonec uznal, že nenajde investora), jiný chtěl z dřevěných…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte